Vážení rodiče,

v této rubrice naleznete užitečné tipy a rady, které by vám mohly pomoci zorientovat se nejen s provozem školky, ale i s obdobím předškolního věku vašich dětí. Níže jsou uvedené odpovědi na vaše nejčastější dotazy.

 

Řešení potíží dětí

Shromažďujeme náměty, metodické postupy i hry na pomoc dítěti v nouzi. Uvítáme i vaše návhry, podněty a řešení. Zde předkládáme jeden z mnoha, je zásadní k tématu Každý jsme jiný, no a co? Stačí klinout a objeví se vám ilustrační obrázek:

Každý jsme jiný, ale...

 

Odpočívání po obědě

  • Nejen v předškolním věku je důležitá relaxace a umět odpočívat (regenerace sil). Po obědě jsou všechny děti na lůžku, poslouchají předčítání, hudbu, pohádky, ticho. Tím se učí střídání klidu s rušnou částí dne. 
  • Pokud dítě neusne cca do 13 hod., věnuje se na lůžku klidovým činnostem jako prohlížení knížek, skládání puzzle apod., nebo vstává a pracuje u stolečků. Zejména se to týká některých předškoláků, kteří mají nízkou potřebu spánku.
  • Na jaře a před prázdninami obvykle upravujeme režim odpočinku na kratší dobu nebo měníme systém (př. převlékání do pyžámka). Vždy však vycházíme z potřeb dětí i celé třídy.

 

 

Jak řešíme konflikty mezi dětmi?

Děti ve školce prožívají různé situace, se kterými si nevědí rady, a jež jsou pro ně nové. Je důležité, aby se naučily chránit své zdraví a zároveň byly schopny tyto situace řešit. Pro vstup do základní školy je tato dovednost více než nezbytná.

  • Doporučovaný postup:
  1. Vést dítě ke schopnosti říci nahlas, co se mu nelíbí (Neubližuj mi, nekřič, neber mi hračku...).
  2. Není-li to účinné, pak požádat paní učitelku o pomoc. Vysvětlit dítěti rozdíl mezi žalováním a informací. Za žalováním se zpravidla skrývá nějaký prospěch či škodolibost, informací se předchází násilí, chrání sebe i kamarády, chrání zdraví. 
  3. V případě, že dítě zatím neumí nepříjemné situace řešit, je nutná spolupráce učitele s rodičem, kteří by měli konflikt analyzovat a domluvit postup.

Doporučujeme prvotní konzultaci bez přítomnosti dítěte. S dítětem pak situaci rozebrat v klidu a bez emocí. 
V případě jakýchkoliv pochybností se obraťte na pedagoga, ke kterému máte důvěru.

 

 

Za každého počasí

Někteří rodiče oceňují a vítají pobyt venku za každého počasí, jiní nikoliv. Vzhledem k celodennímu pobytu většiny dětí ve školce (některé děti zde nezřídka tráví čas od 6.00 do 16.00hod.), je důležité dopřát jim pohyb na čerstvém vzduchu alespoň 1x denně.

  • V případech inverze, extrémně chladného počasí (pod - 10°C), prudkých dešťů, větru, pobyt venku omezujeme. 
  • Pokud má vhodné oblečení - nepromokavou obuv a oděv (pláštěnku), vycházka v mokrém terénu či za jemného deště je zdravému dítěti doporučována i pediatry a hygieniky. 
  • Pokud má dítě zdravotní potíže či nějaká omezení, je vhodné toto vždy projednat s třídní učitelkou.
 

Bez sladkostí

Jsme zdravá školka bez sladkostí. Prosíme, nedávejte je s sebou dětem. Oslavit narozeniny či svátek jde i jinak. Více info naleznete na stránkách o stravování.
 
 
 

Chceme se zlepšovat

Vždy se najdou věci, které lze zlepšovat. Provádíme proto průzkumy formou dotazníků, anket i osobních rozhovorů. Ptáme se jak učitelek a provozních zaměstanců, tak i vás rodičů. 

Vaše názory a postřehy nám pomáhají vytvářet podnětné prostředí pro spokojené děti. Nemusíte ovšem čekat na plošné průzkumy a v případě jakýchkoliv podnětů a návrhů kontaktujte třídní učitelku nebo vedení školky.


Děkujeme, že se našich šetření zúčastňujete. 

 

 

URČITĚ SE PODÍVEJTE I NA DALŠÍ RUBRIKY TÉTO STRÁNKY, AŤ UŽ JE VAŠE DÍTĚ NOVÁČEK NEBO MAZÁK

 

Škola za dveřmi - nejen pro předškoláky

Půjdu do školky - zde naleznete i manuál spokojeného dítěte, který platí i pro starší a pokročilé

Co s sebou? - aneb mám mu dát dvoje ponožky nebo troje?

Spolupráce s rodiči - alfa a omega spokojeného dítěte